VI GALA FINAŁOWA KONKURSU „O LUBEŃSKI DZWON”

2018-10-12

"Szczęśliwy naród, który ma poetę I w trudach swoich nie kroczy
w milczeniu..."

- Czesław Miłosz

W piękne październikowe popołudnie (12. 10. 2018) już po raz szósty spotkaliśmy się na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec „O lubeński dzwon” – doniosłym dla naszej społeczności wydarzeniu, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalną mapę gminy, ale także całej Polski.
   Uroczysta gala finałowa to przede wszystkim uhonorowanie laureatów konkursu, jednak program wydarzenia  rozpoczął się od prezentacji multimedialnej pt. „Lubeńska poetka w oczach innych”. Dla zebranych był to piękny czas wspomnień, zadumy i przemyśleń, dla niektórych zaś także okazja do poznania twórczości Stanisławy Kopiec oraz jej poetyckiej drogi na szczyt mistrzów poezji.
   Po wspaniałym i niezwykle pouczającym spektaklu teatralnym  pt. „Jak żyć pytał mnie ktoś? …” w wykonaniu młodzieży SP w Lubeni pod opieką p. Beaty Pasternak i p. Beaty Bieda oraz Bogusława Barana, który odpowiadał za piękną oprawę muzyczną, nadszedł czas na długo wyczekiwaną chwilę. Przewodniczący jury – dr Jan Wolski ogłosił wyniki konkursu, zaś włodarz gminy Lubenia – p. Adam Skoczylas oraz starosta rzeszowski – Józef Jodłowski wraz z dyrektor GBP w Lubeni – Alicją Warzybok wręczyli nagrody przybyłym laureatom. Laureatami I kategorii byli: p. Emilia Chmiel – I miejsce, p. Mikołaj Kustra – II miejsce, p. Aleksandra Oliwa – III miejsce oraz osoby równorzędnie wyróżnione:  p. Karolina Bury, P. Zuzanna Bałchan i p. Jakub Stolarski. Zdobywcą I nagrody w II kategorii i „Lubeńskiego Dzwonu” był p. Bogdan Stangrodzki, II miejsce należało do p. Rafała Kasprzyka, zaś laureat III miejsca – p. Piotr Zemanek i cztery osoby wyróżnione w tej kategorii nie mogli przyjechać. Bardzo cieszy nas fakt, iż swoją obecnością zaszczyciły nas uczestniczki konkursu – p. Sabina Pelc, p. Aneta Rumak oraz p. Anna Kocur.
   Po miłym akcencie wręczenia nagród mieliśmy zaszczyt poznać laureatów konkursu, którzy przybliżyli nam swoje sylwetki oraz usłyszeć nagrodzone wiersze.
   Następnie scenę przejęli artyści, którzy zagrali koncert:  Pan Wiesław Kopiec – mąż naszej zmarłej lubeńskiej poetki, który zaprezentował swój talent, a zarazem hobby i sposób na odpoczynek, jakim jest gra na organach oraz Pan Wiktor Barć – licealista, członek Zespołu Pieśni i Tańca „Lubenka”, pasjonat gry na różnych instrumentach, który dał wspaniały koncert na akordeonie.
Po artystycznych przeżyciach i zakończeniu oficjalnej części uroczystości podziękowaniami  na naszych gości czekał poczęstunek, podczas którego mieli okazję zwiedzić wystawę pt. „Życia mała garść…” ukazującą naszą poetkę i wybrane fraszki.
   Serdecznie dziękujemy laureatom konkursu, komisji konkursowej, przedstawicielom lokalnych władz – Panu Wójtowi za wsparcie oraz Panu Staroście za środki przyznane na organizację konkursu oraz coroczną obecność. Dziękujemy bardzo Pani Beacie Pasternak i Pani Małgorzacie Bieda, które wraz z młodymi artystami przygotowały piękny i chwytający za serce spektakl teatralny oraz muzykom, którzy dali świetny koncert. Słowa podziękowania kierujemy także do Radnych Gminy Lubenia, Dyrektorów szkół, naszych Czytelników oraz wszystkich przybyłych gości, którzy zechcieli świętować razem z nami.