Opowiedz...jak to było - interaktywna lekcja biblioteczna.

2018-12-06

Czy historia nudzi? – ależ skąd!  Nic tak nie jest w stanie rozbudzić zainteresowania przeszłością jak opowieści świadków osobiście uczestniczących w historycznych wydarzeniach. Przekonali się o tym uczniowie kl. VI uczestniczący w zajęciach 7 grudnia br. Grupa 18 osób miała okazję posłuchać relacji płynących z ust świadków minionego okresu, którzy pamiętają wiele wydarzeń i faktów. Młodzi ludzie byli zafascynowani, zaskoczeni i momentami rozbawieni. Zdejmując z drzewka pamięci znajdujące się tam żetony z obrazkami  ilustrującymi elementy historii opowiadaliśmy młodzieży bazując na własnych doświadczeniach. Przygotowana na  okoliczność spotkania  prezentacja multimedialna wzbogaciła wizualnie przekaz słowny. Zaprezentowana też została broszura i platforma www.opowiedzjaktobyło.pl będące elementami projektu „Opowiedz jak to było”.  W ocenie młodych gości były to inspirujące zajęcia, które wzbudziły zainteresowanie przeszłością i pomysłem wykorzystania nowych technologii, by utrwalić osobiste historie ocalając je tym samym od zapomnienia.  Ograniczenie czasowe i liczba osób nie pozwoliły nam na  wgłębienie się i choćby próbne napisanie fragmentu wspomnień. Platforma została tylko zaprezentowana, a uczniowie gorąco zaproszeni i zachęceni do zainteresowania się i podjęcia próby napisania tam wspomnień na podstawie przeprowadzonego wywiadu i w efekcie końcowym wygenerowanie książki.  To też fantastyczny sposób na kreatywne i efektywne wykorzystanie wolnego czasu.