Czy jesteśmy dla siebie życzliwi? - zajęcia z elementami biblioterapii.

2015-11-10

Pomoc i życzliwość wobec innych – to temat zajęć biblioterapeutycznych jakie miały miejsce w naszej bibliotece. Zaprosiliśmy klasę drugą wraz z wychowawczynią, by wspólnie czegoś nauczyć się, pobawić uwrażliwiając się przy tym na drugiego człowieka. Prowadząca spotkanie bibliotekarka starała się podkreślić znaczenie i wartość pomocy innym,  oraz uświadomić dzieciom konieczność rozwijania empatii.  Celem  zajęć było też przeciwdziałanie bierności i bezczynności  w udzielaniu pomocy wobec osób jej oczekujących. Kształtowanie postaw społecznych, wprowadzenie dzieci w świat wartości uniwersalnych takich jak: dobro, pomoc, życzliwość to także idee przyświecające spotkaniu z młodymi ludźmi. Pracowaliśmy w oparciu o teksty literackie. Były zabawy integracyjne, edukacyjne, parateatralne. Na „drzewie  uczynków” dzieci przyklejały swoje dobre uczynki. Przeprowadziliśmy też plebiscyt na najżyczliwszą osobę w klasie drugiej,  radośnie bawiliśmy się w zabawę „Taniec serc”, dzieci wypowiadały się na temat własnych odczuć, emocji związanych z pomocą drugiemu człowiekowi. Liczymy na to,  że zadowolone z zajęć dzieci przeniosą choćby część treści na grunt własnego postepowania w stosunku  do otaczających ich ludzi.