XVI Ogólnopolski Tygodzień Bibliotek ph. "#biblioteka" przeszedł do historii.

2019-05-15
Jak co roku, z przyjemnością włączyliśmy się do  akcji, przygotowując dla naszych czytelników bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Odbyły się m.in. jubileusz 660 lecia wsi Lubenia, spotkania, spektakle,  lekcje biblioteczne. Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy  już 7 maja. W ramach Dyskusyjnych Klubów Książki  czytelnicy mieli okazję spotkać się z powieściopisarką Karoliną Wilczyńską.Dzień drugi to bardzo lubiane przez nas spotkania z  najmłodszymi czytelnikami. Odwiedzając przedszkole zabrałyśmy dzieci w podróż do bajkowego świata pełnego atrakcji. Przedszkolaki, te małe i te duże mogły wykazać się wiedzą na temat znanych i lubianych bajek. Jak zawsze  świetnie poradziły sobie ze wszystkimi przygotowanymi zadaniami.  W tym samym dniu młodzież klasy VII spotkała się w bibliotece  z aktorami teatru Edu-Artis z Krakowa i  obejrzała spektakl edukacyjny „Cyberpułapka” poruszający problem cyberprzemocy i uzależnienia od telefonów komórkowych. Wystawiona sztuka  jest  przestrogą dla sprawców i wskazówką dla ofiar cyberprzemocy. Kolejny dzień to też czas dla młodzieży. Ósmoklasiści mieli okazję bliższego zapoznania się  z  warsztatem pracy dziennikarza radiowego,  a także technicznej strony tworzenia audycji. Nasz gość pani Maria Kornaga z Radia Rzeszów  opowiedziała  o ciężkiej, lecz dającej wiele satysfakcji pracy redaktora. To była też lekcja z literatury, gdyż wysłuchaliśmy audycji nagranej i montowanej przez p. Marię opowiadającej o życiu i twórczości Stanisławy Kopiec.  Wielkim wydarzeniem  były obchody 660 rocznicy nadania praw osadniczych wsi Lubenia. Z tej okazji miała miejsce sesja popularno-naukowa podczas której zaproszeni prelegenci wygłosili wykłady. Tydzień Bibliotek to czas, kiedy najmłodsi zapoznają się z biblioteką, jej zbiorami i ofertą kulturalno-edukacyjną. Z tej to okazji odwiedzili nas uczniowie  klas 0  wraz z wychowawczyniami. Podczas spotkania, dzieci zapoznały się z biblioteką i jej zbiorami, zwłaszcza tymi przeznaczonymi dla najmłodszych. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego należy szanować książki, jakie są zasady korzystania z biblioteki. Podniosłą uroczystością było też pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Rozpoczęła je krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów. Po obejrzeniu inscenizacji była okazja aby pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą książek oraz wziąć udział w quizach  Na zakończenie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy, książki  i zakładki do książek. Biblioteka na co dzień tętni życiem, ale w Tygodniu Bibliotek to skumulowanie działań poprzez, które pragniemy popularyzować znaczenie czytelnictwa jak też rolę bibliotek w lokalnym społeczeństwie.

Licznik odwiedzin: 1205911