Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

Stare fotografie

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Was na e-wystawę starej fotografii z lat 1928-1955 – Bolesława Wróbla – fotografa i samouka z Lubeni.

Wystawa, którą chcemy państwu zaprezentować to „pokazanie wycinka historii miejscowości, gminy, regionu łączącej kilka dziedzin wiedzy z obszaru kultury chłopskiej, etnografii i antropologii wsi polskiej XX wieku. Autor zdjęć – Bolesław Wróbel z Lubeni, jako fotograf amator, samouk, w sztuce fotografii osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Dokumentując w obrazie mieszkańców określonego regionu, a także środowiska, w którym żył, stał się bezcennym kronikarzem dziejów swojej „małej ojczyzny”. Zdjęcia te są skarbem historii wsi i chłopskiego dorobku kultury materialnej i duchowej, ale także dorobku kultury narodowej. Wydanie albumu to zatrzymanie w materialnym
i intelektualnym wymiarze tego skarbu kultury dla przyszłych pokoleń.”

Do albumu (…) wybrano spośród wszystkich wywołanych fotografii około 365 zdjęć. (…)
Przy wyborze (…) kierowano się (…) przede wszystkim uniwersalną wartością, jaką bez wątpienia są unikatowe zdjęcia lubeńskiego pasjonata.(…). Pozostałe znajdą się na okazjonalnych wystawach…, a wszystkie będą dostępne dla każdego, kto tylko zechce w zbiorach lubeńskiej biblioteki.

( tekst „Szklany świat Bolesława Wróbla z Lubeni. Fotografie z lat 1928-1955”)

E-wystawa składać się będzie z  cyklu  kilku, tematycznie ułożonych prezentacji, które będą dodawane sukcesywnie.

Mamy nadzieję, że dostarczą  wiele emocji i przenisą w minione czasy.

Skip to content