Beata Olchowy

 

        Pani Beata urodziła się w Lubaczowie, w małym miasteczku niedaleko granicy z Ukrainą. Dorastając patrzyła na niszczejące, nieodwiedzane cerkwie, których w tamtym rejonie było bardzo dużo. Część z nich z czasem odnowiono i przerobiono na kościoły katolickie, ikonostasy rozebrano, a ikony powieszono na ścianach „nowej” świątyni.

Pani Beata nie umiała przejść obojętnie obok cerkwi. Jako uczennica szkoły podstawowej odwiedzała systematycznie starą, niszczejąca świątynię, podziwiając częściowo zniszczone ikony, wiszące na ścianach. W tej właśnie cerkwi odbywały się wówczas lekcje religii.

Z tych wspomnień zrodziła się wielka pasji pani Beaty – ikonopisarstwo. Sztuki pisania ikon uczyła się na Uniwersytecie Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, od wyjątkowego nauczyciela, pana Wojciecha Pażuchy. Obecnie pani Beata mieszka i tworzy w Lubeni. Wzgórza, lasy i potoki czynią z tego terenu doskonałe miejsce wypoczynku i pracy.

Pani Beata zachęca do odwiedzenia tych okolic i wzięcia udziału w warsztatach – artystka wprowadzi chętnych w tajniki haftu, tkactwa, koronkarstwa, ceramiki i oczywiście ikonopisarstwa. Zatrzymać można się w Hotelu Maraton w Lubeni, który oferuje dobre warunki po przystępnej cenie.

Ikony pani Beaty można oglądać na corocznej wystawie w Bieszczadzkiej Galerii Synagoga w Lesku, Galerii Fantasmagoria w Przysłupiu i Ptaszarni w Polańczyku. Na przełomie stycznia i lutego 2011 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni, odbędzie się wystawa jej prac – ikon i twórczości rękodzielniczej, między innymi haftu, koronki i rzeźby.

Z kolei na maj 2011 r. zaplanowano otwarcie plenerowej pracowni ceramicznej. Pani Beata chce zająć się w niej przede wszystkim odtwarzaniem glinianych naczyń średniowiecznych, ale również wykonywaniem form współczesnych. W pracowni będą się odbywać ponadto warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dodatkową atrakcją będzie wypał naczyń w piecu plenerowym.

Kontakt:

Beata Olchowy – ikonopisarstwo, rękodzieło artystyczne
Pracownia Artystyczna „HORODNA"

Lubenia 943
36-042 Lubenia
tel. 729 970 255

Zobacz także:

 

 

 

www.facebook.com/beata.olchowy.35

 

www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach w bibliotece
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Licznik odwiedzin: 1729641
NASI PARTNERZY: