Z kart kroniki biblioteki

Pół wieku w historii biblioteki to niewiele, biorąc pod uwagę czas, lecz pół wieku działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni to ogrom przemian, wieloletni trud bibliotekarzy, lata lepsze i gorsze, to wreszcie wszystko to, co złożyło się na obecny, kształt pracy i wygląd biblioteki.
 
Jubileusz to okazja do zaprezentowania biblioteki oraz do podsumowania jej dorobku i zaakcentowanie jej roli w środowisku naszej gminy. Jednak by dziś odnieść się do bieżącej działalności instytucji, należy wrócić do jej historii.
 
Powstanie Biblioteki Publicznej w Lubeni datuje się na lata powojenne, gdyż nie ma informacji potwierdzających jej istnienie przed drugą wojną światową. Z zapisu w kronice biblioteki wynika, iż data powołania Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Lubeni z siedzibą w Domu Ludowym to - 29 październik 1957 r. Księgozbiór liczył wówczas 462 wol. i zarejestrowano 138 czytelników.
 
W ciągu pięćdziesięciu lat istnienia Biblioteka zmieniła lokalizację około dziesięć razy.
Już od samego początku powstania nie miała szczęścia do stałego lokalu. Od jej utworzenia „tułała” się po domach prywatnych, gdzie warunki były zazwyczaj niesprzyjające krzewieniu kultury i czytelnictwa wśród mieszkańców wsi i gminy.
 
Zmiany lokali wiązały się z ciągłymi remontami, przewozem księgozbioru, który niejednokrotnie ulegał uszkodzeniu. Lokale były niedogrzane i składały się zazwyczaj z 2-3 pomieszczeń co było uciążliwe w obsłudze czytelników, a na domiar znajdowały się z dala od centrum gminy.

 

 

 • 1958 - biblioteka zostaje przeniesiona do szkoły w której mieściła się raz na korytarzu raz  w kuchni nauczycielki.
 • 10.X.1959 placówka otrzymuje nowe pomieszczenie po dawnym Urzędzie Poczty znajdującym się w Domu Ludowym.
 • 1961 dobytek Gromadzkiej Biblioteki Publicznej znowu musi zmienić miejsce swego pobytu na lokal prywatny   Franciszki Kopiec.
 • 10.XI.1963 na sesji Gromadzkiej Rady Narodowej uchwala się zmianę lokum biblioteki - do prywatnego domu p. Władysława Grzebyka.
 • 1971 po wielu latach oczekiwań na stabilizację zostaje wreszcie przeniesiona do Domu Ludowego. Radość nie trwa jednak długo. Kolejna eksmisja – tym razem do pomieszczenia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie panują spartańskie warunki pracy.
 • 1974  po zmianach administracyjnych w kraju instytucja zmienia nazwę na - Biblioteka Publiczna Gminy Lubenia i otrzymuje pod   zarząd Wiejskie Biblioteki Publiczne w Siedliskach i Straszydlu, stanowiące jej Filie.
 • 1976 staraniem ówczesnego kierownika p. Barbary Sokołowskiej kolejne przenosiny do prywatnego domu p. Antoniego Biedy. Następują też zmiany kadrowe – kierownictwo obejmuje p. Józefa Bieda.
 • 2.XI.1982 biblioteka po raz kolejny zostaje ulokowana w prywatnym domu – tym razem u p. Józefy Mazur. Zakupiono wiele nowych rzeczy niezbędnych do wyposażenia.
 • 10.02.1983 wizytę w bibliotece składa wojewoda d/s. kultury i oświaty mgr S. Król. Był bardzo zadowolony z urządzenia biblioteki i panującego porządku.
 • 15.02.1983 dramat – placówka zostaje częściowo zniszczona przez pożar, który spowodował „wielki bałagan”. Pocieszeniem był fakt, że księgozbiór został nienaruszony.
 • 1.06.1988 instytucja jest gościem w nowym lokalu u p. Franciszka Słowika mając do dyspozycji 4 wygodne pomieszczenia, ale znajduje się ponad kilometr od centrum wsi.
 • 1992 dzięki dobrej woli Wójta, Zarządu i Rady Gminy Biblioteka Publiczna zostaje przeniesiona do budynku Urzędu Gminy i tutaj funkcjonuje do dnia dzisiejszego
 • 1997 - generalny remont biblioteki. Nareszcie po 35 latach istnienia zapanowały godne warunki dla funkcjonowania tejże instytucji. Następują zmiany kadrowe - odchodzi na emeryturę p. Józefa Bieda. Jej miejsce zajmuje bibliotekarka tej placówki  p. Alicja Warzybok
 • 2000 – biblioteka staje się instytucją kultury i zmienia nazwę na Gminną Bibliotekę Publiczną, a Rada Gminy zatwierdza nowy statut.
 • 2000 - 2007 rozpoczęcie komputeryzacji i czas wdrażania nowych technologii informacyjnych.  

Historia Biblioteki to również ludzie, którzy z zaangażowaniem związali swój los z tą instytucją. Początkowo obsada była jednoosobowa. Wraz ze wzrostem liczby czytelników, zadań  i obowiązków oraz przejęcia pod zarząd bibliotek wiejskich wsi Straszydla i Siedlisk jako Filii wzrosło zatrudnienie.
 
Pracownicy GBP w  Lubeni na przestrzeni lat:

Zyta Krygowska   
Wiesława Jopek     
Maria Kalandyk - Fendryk  
Teresa Fornal  
Zofia Czopik  
Wiesława Szpond     
Irena Wilk   
Barbara Sokołowska    
Halina Broda
Józefa Bieda 
Janina Buż  
Małgorzata Barć
Bożena Kozdraś
Kazimierz Krupski 
Alicja Warzybok
Agnieszka Czarnik
Danuta Kalembkiewicz
Halina Warzybok
Wiesława Piekarz
Raczak Monika
Solecka Małgorzata
Kluska Wiktoria
Rak Monika
Tłuczek Dariusz


Najdłuższy staż pracy w bibliotece:

Zofia Czopik – 25 lat
Alicja Warzybok – 22 lata
Józefa Bieda- 15 lat

 

 

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach w bibliotece
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Licznik odwiedzin: 1729643
NASI PARTNERZY: