Zbiory i czytelnicy 2012

Jesteśmy placówką obsługującą dorosłych, młodzież i dzieci. Zasadniczym rodzajem zbiorów
w GBP są książki. Stan księgozbioru na koniec 2012 r. razem z filiami wyniósł  40 302 wol. Struktura księgozbioru przedstawia się następująco:

 

 

  • literatura piękna dla dzieci – 12 632  wol.
  • literatura piękna dla dorosłych – 15 809 wol.
  • z innych działów wiedzy – 11 861 wol.


Prenumerujemy razem z filami 18 tytułów czasopism w tym 6 dla dzieci, 3 fachowe, reszta to tytuły dla dorosłych.
Biblioteka gromadzi również publikacje informacyjne, materiały dotyczące regionu w którym działa. Księgozbiór ma charakter wielodziedzinowy. Zbiory uzupełniane są systematycznie, celowo i bardzo  starannie pod zapotrzebowanie i zainteresowania czytelnicze. Są w dobrym stanie, na bieżąco komputerowo opracowywane i udostępniane czytelnikom.
 
Księgozbiór jest systematycznie poddawany selekcji, co gwarantuje jego aktualność. Dużym zainteresowaniem cieszą się pozycje księgozbioru podręcznego, które jako rzetelne źródło informacji stanowią podstawową formę poszerzania wiedzy w zakresie naukowym. Przez kilka ostatnich lat nasza placówka znajduje się w czołówce bibliotek, które osiągnęły najwyższy wskaźnik normatywny zakupu książek w skali województwa.

 

Czytelnicy

 

Na koniec 2012 roku r. w GBP i Filiach zarejestrowano 1318 czytelników reprezentujących wszystkie grupy wiekowe. Najliczniejszą stanowią dzieci i młodzież do lat 15 oraz czytelnicy w wieku 16-19 lat. Na trzecim miejscu znajdują się osoby w przedziale od 24-44 lat i to  właśnie ta grupa najczęściej odwiedza bibliotekę. W rejestrze obok mieszkańców naszego terenu figurują też czytelnicy z pobliskich   miejscowości: Babicy, Połomi, Zarzecza, Lutoryża nawet Rzeszowa. Najbardziej stabilną część publiczności czytającej stanowią osoby o utrwalonym nawyku obcowania z książką, drugą grupę stanowią uczniowie i studenci poszukujący literatury związanej z realizacją programu nauczania. Inna grupa to użytkownicy sporadycznie odwiedzający bibliotekę a poszukujący informacji lub porady – o których szczególnie zabiegamy, by pozyskać czytelnika na stałe.

 

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach w bibliotece
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Licznik odwiedzin: 1729638
NASI PARTNERZY: