
Małgorzata Piekarska u GIMNAZJALISTÓW
Grudzień 2015
Na spotkanie autorskie z Małgorzatą Piekarską zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zarosiła młodzież gimnazjum Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni. Literacka lekcja odbyła się 1 grudnia w gimnazjum. Nasz gość to z zawodu dziennikarka prasowa oraz autorka powieści dla młodzieży, m.in. „Klasa pani Czajki”, „LO-teria”, „Tropiciele”, „Dzika”.
Z zamiłowania blogerka, której blog „W świecie absurdów” zyskał ponad 3 mln. odsłon. Młodzi ludzie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z dużym zainteresowaniem słuchali historii z życia autorki i jej twórczości, zadając wiele pytań i komentując fabuły jej powieści. Pani Małgorzata zwracała szczególną uwagę na tło historyczne swoich powieści, osadzonych w realiach Warszawy. Jak stwierdziła, to historia określa tożsamość człowieka i daje poczucie pewnej przynależności. Humorystycznymi opowieściami ze swojego szkolnego okresu życia autorka stworzyła swoistą nić porozumienia pomiędzy zgromadzonymi słuchaczami. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Obdarowując Panią Małgorzatę regionalnymi publikacjami podziękowaliśmy za wspólnie spędzony czas.

Listopad 2015

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem
Listopad 2015
We wtorkowy poranek - 24 listopada do młodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Straszydlu zawitał MARCIN PAŁASZ - pisarz książek dla dzieci i młodzieży oraz autor słuchowisk. Gość od początku spotkania tryskał humorem i rozśmieszał dzieci swoimi opowieściami. Autor przytaczał śmieszne anegdoty ze swojego życia oraz opowiadał o swoich literackich bohaterach. Stwierdził, że pisze po to by rozśmieszyć czytelników i przynosić im radość. Pomysły do książek znajduje w swoim otoczeniu i wyobraźni. Tak też było z opowiadaniami o psie, którego autor zabrał ze schroniska i nazwał Elfem ze względu na sterczące uszy. Ale jak powiedział, jego książki poruszają także istotne tematy, takie jak walka z własnymi lękami, problem tolerancji wśród dzieci, czy miłość do zwierząt. Do swoich opowieści wciągnął też maluchy, które śmiało dyskutowały z gościem. Na spotkaniu panowała pogodna, radosna atmosfera.W końcowej części literackiej lekcji dzieci chętne kupowały książki, na których uśmiechnięty autor składał dedykacje i autografy. Mamy nadzieję, iż bezpośredni kontakt z pisarzem, jaki zafundowała dzieciom lubeńska książnica przełoży się na zainteresowanie literaturą i sięgnięciem po lekturę.

Budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości - lekcja biblioteczna z elementami biblioterapii.
Listopad 2015