Noc Bibliotek w GBP w Lubeni

2012-05-11

Noc Bibliotek była dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni najważniejszą imprezą podczas Tygodnia Bibliotek 2012 „Biblioteka ciągle w grze”. Była to również pierwsza Noc bibliotek w naszej długoletniej historii, dlatego tez cały zespól starał się aby w tym dniu wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 17 spotkaniem z Panem Marianem Krzywdą – rzeszowskim podróżnikiem, studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z wykształcenia plastyk i projektant, całym sercem poświęcony swojej pasji jaką są podróże. Zaszczytem dla lubeńskiej biblioteki było gościć osobę, która zwiedziła już ponad 50 krajów na całym świecie. Zgromadzonym na Sali GOK widzom Pan Marian opowiedział o swojej podróży do Afryki gdzie zdobył jej najwyższy szczyt -  Kilimandżaro. Swoją historię poparł fotografiami ukazującymi piękno tego wciąż dzikiego i tajemniczego kontynentu, od barwnej i bujnej flory i fauny po surowość stepów i gór - krajobraz budzący zarówno zachwyt urodą jak i  strach przed swoją bezgranicznością.

Po tym jak nasza pobudzona kolorami i opowieścią podróżnika wyobraźnia „zwiedziła” sporą część Afryki przyszedł czas na uhonorowanie najaktywniejszych czytelników bibliotek naszej Gminy w 2011 roku. Nagrody wręczył przewodniczący Rady Gminy – Pan Jerzy Lassota. Cieszy nas fakt, że co roku przybywa osób chętnie sięgających książki i korzystających z biblioteki. Gratulujemy wszystkim Laureatom, czytającym  Rodzinom i dziękujemy za szacunek do literatury i instytucji biblioteki.

Nie zabrakło tego dnia chwil wspomnień i wyciszenia. „Miłość do życia jest niezbędna” – to hasło przewodziło wieczorowi poświęconemu pamięci naszej rodzimej poetki – zmarłej niedawno, lecz żyjącej w naszych sercach Stasi Kopiec. Wiersze „lubeńskiej perły” czytali jej przyjaciele – Aleksander Bielenda – pasjonat Lubeni oraz Andrzej Piecuch – aktor teatru „Maska”,  nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubeni, bibliotekarze, a także mieszkańcy naszej Gminy – Ci którzy znali i podziwiali zawsze uśmiechniętą i życzliwą Panią Stasię. Jej poezja trafia do wszystkich od małych dzieci przed młodzież po dojrzałe pokolenia – wywołuje uśmiech, ale i przywołuje refleksje nad sensem ludzkiego bytu. Ta – Która kochała swoja Lubenię – „biało-czerwony, osikowy listek na polanie Europy”, zostanie w pamięci i sercach jej mieszkańców i nie tylko… na zawsze.

„Biblioteka ciągle w grze” – hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek zobligowało nas do zaproszenia do bibliotecznej gry także młodzieży. Była to najweselsza i najbardziej muzyczna część Nocy Bibliotek. Na początku swoje umiejętności zaprezentowała tyczyńska formacja taneczna Wataha Breakers. Wątpliwym jest aby ktoś z obecnych na sali powtórzył chociaż jedną z figur wykonanych przez tancerzy. Nieważne czy tańczyli na kolanach, na rękach czy na głowie pokaz był rewelacyjny. Zmęczeni występem BBoy-e zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po tanecznych wyczynach Watahy wystąpiła grupa hip- hopowa T2NZ – To Nic Nie Znaczy z Sokołowa Młp. Rap to rodzaj muzyki szczególnie lubianym przez młodych ludzi – dlatego też koncert bardzo się młodzieży spodobał. Wspólna zabawa podczas nocy bibliotek trwała prawie do północy.

Licznik odwiedzin: 1205853