Nie karmić Trolla!

12 lutego odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy II naszej szkoły pt. „Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie”. Zostały zorganizowane ponieważ nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Dnia bezpiecznego internetu 2020. Tegoroczne hasło akcji brzmiało Działajmy razem! Stąd też zrodził się pomysł aby przekazać dzieciom ważne treści w formie zabawy. Temat zajęć przybliżył zasady bezpieczeństwa w sieci, netykietę czyli savoir vivre w internecie. Wspólnie powstała sieć z włóczki obrazująca internet, wypisano na tablicy po co najczęściej sięgamy do internetu. Hasłem “Razem działajmy trollom się nie dajmy!” omówiono to antyspołeczne zachowanie. Troll internetowy to ktoś kto stara się zwrócić na siebie uwagę poprzez prowokacyjne komentarze. Chce wywołać kłótnię np. na forum przez wyśmiewanie czy ośmieszenie innych użytkowników. Nazwę zaczerpnięto od stworów z mitologii nordyckich – ilustracje z książki przedstawiające trolle przemówiły do wyobraźni dzieci. Przedstawiono jak można rozpoznać taką osobę i jak należy się przed nimi bronić. Dzieci na zakończenie otrzymały ulotki przypominające zasady w sieci i adresy bezpiecznych stron które warto odwiedzić. Dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas.