Sikora Antoni

Antoni Sikora – syn Jana i Karoliny z Szypułów, urodził się 1960 roku. Dzieciństwo spędził w Sołonce. Tutaj uczęszczał do szkoły powszechnej. Kiedy miał dziewięć lat zmarła jego mama. Luke tą i podstawowy byt materialny starali się zapewnić babcia z najbliższą rodziną. Mając piętnaście lat emigrował na Śląsk gdzie zdał maturę i ukończył Technikum Górnicze. Praca w kopalni była krótkim epizodem w jego życiu.
Po powrocie do Sołonki, pracował w Rzeszowie, gdzie między czasie odbył zasadniczą służbę wojskową w Ełku. Przez kilka lat należał do klubu jeździeckiego, gdzie zaliczył też epizody z filmem, występując, jako jeżdżący statysta. W roku 1988 od wiosny do późnej jesieni przebywał w Anglii na zaproszenie przyjaciółki, pracującej w Bibliotece Uniwersytetu Londyńskiego. Był to okres poznawania zupełnie innej rzeczywistości, poprzez nieograniczony dostęp do książek zakazanych w Polsce, poprzez liczne kontakty ze środowiskiem polonijnym w Anglii oraz poznawanie wyjątkowych osób. Jedną z nich był prof. Norman Davies, który przyjął go pod swój dach i traktował jak przyjaciela rodziny. Po krótkim pobycie w Londynie, wraz z rodziną Daviesa przeniósł się na kilka miesięcy do Oxfordu, gdzie w ich gościnnym domu spotkał wiele znanych osobistości. W tym okresie otrzymał też ofertę wyjazdu do Kalifornii od przyjaciela Daviesa – prof. Piotra Moncarza związanego z uniwersytetem Stanforda, który zapewniał koszty podróży i utrzymanie. Przed wyjazdem do Kalifornii ożenił się i krótko pracował w Czechosłowacji. Odbył też pierwszą podróż do Włoch. Od 1991 roku, prawie dwa lata przebywał w Kalifornii, gdzie oprócz luksusu, pięknego klimatu, poznał wiele ciekawych ludzi – powojennej emigracji. Po powrocie do kraju prowadził własny biznes i zamieszkał na stałe w Rzeszowie. Przez krótki czas pracował też w Rosji. W roku 1995 urodził się mu syn. Kolejne lata, to czas pracy i stagnacji. W charakterze turystycznym zwiedził Włochy i Francję. W roku 2013 rozpoczął studia stacjonarne na Wydziale Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, które ukończył w roku 2018 uzyskując tytuł magistra historii.

Autor publikacji:

Kościół filialny Pw. Św. Wojciecha w Sołonce, Rzeszów 2016.
Sołonka i jej mieszkańcy w latach 1772-1918. Wybrane problemy, Rzeszów 2020.