Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

Inna Syberia.

Jolanta Danak-Gajda znana rzeszowska dziennikarka i podróżniczka była gościem wydarzenia, które miało miejsce w NSP w Sołonce w ramach realizowanego przez GBP projektu “Stacja Biblioteka-podróż z książką”.

Inna Syberia – pod takim tytułem zawierała się opowieść p. Jolanty o wyprawie w ten piękny zakątek świata. Prelegentka przywołała nazwiska badaczy Syberii i słynnych ludzi związanych z tym rejonem. Zasugerowała także tytuły książek których treść warto poznać, aby zgłębić swoją wiedzę o tejże krainie geograficznej. Podróżniczka mówiła o bezkresnych obszarach i wiecznych zmarzlinach, drogach, opuszczonych wsiach, a także mieszkańcach i urokliwej przyrodzie. Na slajdach obejrzeć mogliśmy piękne syberyjskie krajobrazy i zabudowę tak miast jak i wsi. Było trochę historii, ciekawostek, a bogaty materiał fotograficzny i barwne opowieści zaproszonego gościa przybliżyły młodzieży obraz mrocznej Syberii. Będąc także dziennikarką p. Danak-Gajda poprosiła kilkoro młodych ludzi o krótką wypowiedź na temat ich refleksji po spotkaniu. O idei realizowanego projektu rozmawiała też  z p. A. Warzybok. Reporterski materiał można było usłyszeć w Radiu Rzeszów. Dopełnienie całości wydarzenia stanowiła wystawa fotografii z syberyjskiego szlaku, a także słodki poczęstunek i wręczenie na pamiątkę atrakcyjnych zakładek do książek.

Wydarzenie zostało sfinansowane z projektu „Stacja Biblioteka – podróż z książką”, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu “Partnerstwo dla Książki”.

Skip to content