Noc Bibliotek 2021

8 października sporo się u nas działo. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „czytanie wzmacnia” i była dobrą okazją promocji czytelnictwa i biblioteki w środowisku. Nasza oferta wydarzeń z tej okazji skierowana była dla różnych grup odbiorców. Akcję zainaugurowało spotkanie nowo powstałego klubu czytelniczego dla dzieci. Dziecięcy Klub Książki to przestrzeń spotkań, do których punktem wyjścia jest książka. Spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, co przyszli klubowicze czytają i co by chcieli przeczytać. Intrygującą atrakcją przygotowaną dla dzieciaków były zabawy kodowania z robotami photon. Przyszli programiści biegali za robotami po całej bibliotece świetnie się bawiąc. W egzotyczną podróż do Kenii zabrał nas młody pasjonat podróżowania i nasz czytelnik – Leon Mlaś, który podzielił się swoimi wrażeniami z wyprawy na Safari i nie tylko…..  Jego znakomita prezentacja i słowny przekaz z wakacyjnej przygody poszerzył wiedzę uczestników o Afryce.Z tak dalekiej podróży przeniósł nas w czasie do XVIII w. historyk i badacz Antoni Sikora. Opowiedział nie tylko o wydanej publikacji „Sołonka i jej mieszkańcy w latach 1772-1918”, ale przedstawił w prezentacji unikatowe, archiwalne dokumenty z przeszłości i krok po kroku objaśnił jak należy je czytać. Była to doskonała lekcja historii o dziejach Sołonki i jej mieszkańcach na przestrzeni trzech wieków. Autor uchylił nam też rąbka tajemnicy o powstającej książce dotyczącej historii Straszydla. Specjalną atrakcję mieliśmy dla kinomanów! Film Operacja: Człowiek w czerni, można było oglądać rodzinnie, aż przez trzy dni. Wystarczyło przyjść do biblioteki i poprosić o kod dostępu. Była to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″, które czekały bibliotece na miłośników literatury przygodowej. Zainteresowanie było niemałe. A było to możliwe dzięki przystąpieniu lubeńskiej biblioteki do ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu.