Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

Spotkanie autorskie

Lubeńska biblioteka w piątkowe popołudnie (17.12), w przedświątecznym klimacie miała okazję gościć debiutującą autorkę Małgorzatę Matwij z Rzeszowa. Jej książka Madam Blanche ukazała się w listopadzie i od razu zyskała wśród czytelników oraz recenzentów wysoką ocenę 9,1 pkt. /10 na portalu Lubimy czytać.

Pani Małgorzata opowiedziała uczestniczkom o swojej pasji pisania, która zrodziła się jeszcze w młodości. Pierwsze opowiadania pisane w zeszytach, wylądowały w szufladzie. Ale cały czas dojrzewał w niej pomysł napisania czegoś głębszego i dłuższego.  I tak powstała książka Madame Blanche.  Powieść oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach, z jakimi autorka zetknęła się na portalach internetowych, a dotyczą one oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza, wdowca czy przekrętu nigeryjskiego.  Polegają one na wciągnięciu ofiary poprzez e-maile czy facebooka w grę psychologiczną i wyłudzaniu pieniędzy czy danych osobowych.  Realizm połączony z  fikcją stał się treścią pierwszej książki, która uzyskała wysokie notowania w rankingu poczytnych publikacji.

Bohaterką “Madame Blanche” jest kobieta po czterdziestce, która mimo zadowalającej pracy, grona znajomych odczuwa wokół siebie pustkę i samotność. Nawet zamieszkanie z życiowym partnerem nie przynosi jej zadowolenia. Anna przypadkowo poznaje na portalu społecznościowym młodego  Afrykańczyka i ta znajomość ją wciąga.  Nie słucha ostrzeżeń przyjaciół, że chłopak jest oszustem i chce tylko wyłudzić od niej pieniądze. Co zrobi Anna?  Czy pojedzie do Afryki spotkać się z Tomsy´m?

Pisarka przez pryzmat tej książki poruszyła wiele ważnych kwestii: dyskryminacji rasowej, zakorzenionych uprzedzeń, różnic kulturowych i mentalnych między Polską a Afryką… Ostrzegała także przed niebezpieczeństwami, jakie niesie Internet – oszustami i manipulacją drugim człowiekiem.

Wymienione problemy przez pisarkę wywołały żywą dyskusję wśród uczestniczek. Były pytania o osobiste zaangażowanie w temat, jak przebiegał proces wydawniczy, kto był autorem okładki, jak rodzina odebrała debiut, czy następna część ukaże się niebawem …?

Pani Małgorzata to bardzo ciepła osoba. Od początku spotkania nawiązała bardzo dobry kontakt z odbiorcami. Opowiadała niezwykle interesująco o swojej książce i pasji pisania, wzbudzając ciekawość słuchaczy. Po spotkaniu była możliwość nabycia książki i otrzymania dedykacji od autorki.

Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Matwij i czytelniczkom za spotkanie i miłą atmosferę w kameralnym gronie.

Skip to content