Cześć Jej pamięci!

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.” – pisała polska noblista Wisława Szymborska.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Stefanii Obary –pochodzącej ze Straszydla działaczki Armii Krajowej, poetki i dokumentalistki.

Pani Stefania była autorką wierszy o tematyce patriotycznej, a także kilku publikacji wspomnieniowych m.in. „Nasze korzenie – ludzie i obyczaje”, „Rodaków naszych patriotyczne rymowanie”, „Chwalebne dziedzictwo”, „Tryptyk Patriotyczny”. Od Armii Krajowej do Solidarności w Gminie Tyczyn”. Te wyróżnione pozycje można wypożyczyć w naszej bibliotece.

W styczniu 2024 ukończyła 103 lata. Stefania Obara, ps. „Stefa” urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Straszydlu, gdzie mieszkała do 19 roku życia. Była córką Wacława Fornala, żołnierza I wojny światowej i jeńca wojennego w carskiej Rosji, oraz Anny z domu Warzybok.

Cześć Jej pamięci!