Teatrzyk kamishibai

KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr

Kamishibai  Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

24.01.2022 Bibliotekarka odwiedziła oddziały przedszkolne z teatrzykiem Kamishibai.

Parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały 3 bajek: “Bajka o soli” E. Benedek, “Brzydkie kaczątko” H.Ch. Andersena, “Dwa ptaszki”J.Brudzewski. Przedstawienia Kamishibai to forma małego spektaklu teatralnego rozwijająca wyczucie języka, poszerza słownictwo a jednocześnie bawi i uczy, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie.