Ferie w krainie książek

„Zimowa laba” to czas, by na moment zapomnieć o nauce. To czas wytchnienia, relaksu i odpoczynku dla uczniów i nie tylko … Lubeńska biblioteka przygotowała dla grupki dzieci (na ile pozwalały warunki lokalowe) w wieku 6-12 lat moc ciekawych atrakcji. Młodzi mogli  twórczo i kreatywnie spędzić czas  w bibliotece, w drugim tygodniu ferii.  Program zajęć był połączeniem tradycyjnej literatury z ofertą nowoczesnych technologii i robotów.

Wspólnie obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego, poznając ciekawostki nie tylko o naszym języku, ale i językach świata – oglądając przygotowaną prezentację. Sięgnęliśmy też do mowy naszych przodków – słownika gwary lubeńskiej pt. Muzeum słowa oraz polskich przysłów i zagadek. Zabawne i urozmaicone propozycje sprawiły, że nie zabrakło okazji do śmiechu.

Publikacje przybliżające tematykę gwiazdozbiorów towarzyszyły zajęciom ph. „Kodowanie z gwiazdami”. Dzięki robotom Photon dzieci mogły spróbować swoich sił w nawigowaniu robotami przy użyciu tabletów, programowaniu i rysowaniu różnych konstelacji, co bardzo im się podobało.

„Kreatywne opowieści” to zaprezentowanie młodym czytelnikom nowoczesnych książek z rozszerzoną rzeczywistością. Przy użyciu smartfona elementy wirtualnego świata zostały połączone z otoczeniem. Zaprezentowane publikacje były dla dzieci nie lada atrakcją, zachęcającą je do czytania i odkrywania tego typu literatury. Obserwatorzy mogli zobaczyć obrazy 3D w świecie rzeczywistym. Filmiki z książki „Neli – Małej Reporterki” były inspiracją do namalowania ich  podróży marzeń.

Tłusty czwartek naszym feriowiczom umilił tradycyjny pączek, a atrakcją było wspólne malowanie literackiej fotobudki. W ruch poszły pędzle, farby, naklejanki, wycinanki i fantazja młodych mistrzów plastyki. Ogromną radość sprawiło dzieciom pozowanie w karnawałowych przebraniach do zdjęć w wykonanej fotobudce. To będzie na pewno pamiątkową i niezapomniana fotografia z bajecznych zajęć w bibliotece. Ostatniego dnia tropiliśmy zimową przyrodę na bazie książek Razem ze słonkiem Marii Kownackiej. Plastuś z jej opowiadania stał się bohaterem prac plastycznych młodych twórców. Podczas zimowego odpoczynku nie zabrakło przeżywających swój renesans gier planszowych i tematycznych wystaw książek.  A, że to jeszcze był karnawał, były tańce, zabawy oraz śmiechu, co nie miara. Galerię zdjęć z ferii można obejrzeć na stronie biblioteki www.lubenia-biblioteka.pl na którą zapraszamy zainteresowanych.