Tydzień Bibliotek

Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych  w filii biblioteki w Straszydlu  na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości bibliotecznych i zwykle odbywa się w majowych obchodach Tygodnia Bibliotek. W tym roku było to  10 maja. I choć większość dzieci już od dawna regularnie odwiedza placówkę, to oficjalne przyjęcie do grona miłośników książek miało miejsce dopiero w dniu pasowania. Symboliczne uzyskanie tytułu „czytelnika” przez dziecko  jest pierwszym krokiem do samodzielnego wypożyczania książek z biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki ,wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania uczniów i występu uczniów kl.III w inscenizacji „W królestwie bajek” . Dzieci w przepięknych strojach postaci z bajek wprowadziły nas w tajemniczy świat bajek. Przyszli czytelnicy musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych baśni,  a także wysłuchali jakie prośby ma książka do swoich czytelników.  Po zapoznaniu   z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie.

Po uroczystym pasowaniu nowi czytelnicy  otrzymali pamiątkowy dyplom, książeczkę ufundowaną przez bibliotekę i  zakładkę do książki.

Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece.

11.05.2022 udaliśmy się w podróż po Polsce z samochodzikiem Frankiem  bohaterem książeczki. Czytając opowiadanie sympatyczny, czerwony samochodzik o imieniu Franek zaprosił  do wspólnej wyprawy wszystkie dzieci oddziału przedszkolnego 6- latków. Odwiedziliśmy największe polskie miasta, poznaliśmy ich historie i zabytki. Podczas wyprawy spotkaliśmy  wielu przyjaciół i przeżyliśmy ciekawe przygody. Polecana seria „Samochodzik Franek” bardzo zainteresowała dzieci.