Czytajmy dzieciom

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” trwający od 28 maja do 4 czerwca odbył się pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Dzięki czytającym dorosłym pragniemy zaprezentować dzieciom polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas przyrody, a także chcemy nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej. Często do akcji zapraszani są wyjątkowi goście. W tym roku była to pani Policjantka. Pierwszoklasiści już od rana nie mogli się jej doczekać. Dopytując czy na pewno będzie „prawdziwa”. Nasze spotkanie odbyło się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni. W oczekiwaniu na naszego nietuzinkowego gościa uczniowie wysłuchali historii o pszczółce Gai. Wspólnie pooglądaliśmy wielkoformatowy album – „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy. W którym z bliska można przyjrzeć się, jak są zbudowane, zajrzeć do ich domu, poznać ich zwyczaje. A przede wszystkim dowiedzieć się dlaczego są one dla nas takie ważne. Pani Policjantka przeczytała książkę „Woda” z serii Przygód Fenka. Która w rewelacyjny sposób pokazuje, dlaczego trzeba oszczędzać wodę, dlaczego deszcz jest potrzebny. W naszej dyskusji uznaliśmy, że woda jest niezbędna do życia ale może być również bardzo niebezpieczna. Pod koniec spotkania pierwszoklasiści mieli okazję do zadawania pytań naszemu gościowi. Padło ich mnóstwo. Pani Policjantka cierpliwie na wszystkie odpowiadała. Uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić aby zostać funkcjonariuszem, jak mija dzień pracy, jak rozpoznać prawdziwego policjanta itp. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka był również symboliczny cukierek. Dziękujemy p. wychowawczyni Ewie Mularz i klasie I za aktywne włączenie się w kampanię. A rodziców zachęcamy do odwiedzenia strony www.calapolskaczytadzieciom.pl i zapoznania się ze złotą listą tytułów polecanych przez fundację.