Biesiada po lubyńsku

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni przygotowała projekt “Kaj nasza rędzina, tam nasza chałupa” realizowany ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury, z programu EtnoPolska, edycja 2022. Biesiada to ostatni punkt projektu realizowanego od kwietnia do września 2022 r. W projekcie brali udział m.in. lokalni, doświadczeni regionaliści, którzy od lat zgłębiają tajniki historii i kultury ziemi lubeńskiej oraz członkinie – seniorki – zespołu ludowego z 40-letnią tradycją. W ramach projektu odbyły m.in. się warsztaty gwarowe z p. Aleksandrem Bielendą w szkołach podstawowych gminy Lubenia, warsztaty muzealne z  p. Antonim Sikorą w Muzeum Regionalnym w Sołonce. Natomiast stroje i dawne zwyczaje ludowe przybliżyła uczestnikom p. Anna Sewerniak autorka scenariuszy lokalnych obrzędów. Nie obyło się też bez pokazu lubeńskiego stroju, i jego historii oraz opowieści o obrzędach w chałupach towarzyszących każdej porze roku. Zwieńczeniem projektu była zorganizowana „Biesiada po lubyńsku”. Cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród starszych mieszkańców, którzy mieli okazję przypomnieć sobie czasy młodości. Laureaci konkursu ph. „Godać po naszymu na udry” zaprezentowali mowę gwarową i odebrali za nie zasłużone brawa oraz nagrody. Panie z zespołu ludowego opowiadały o potrawach, które dawniej gościły na wiejskich stołach. Przy akompaniamencie muzycznym zaśpiewały ludowe piosenki a pod koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali przyśpiewkę z repertuaru „Lubenianek”. Po uczcie dla duszy było i coś dla ciała. Zaproszeni goście mogli spróbować starodawnych potraw goszczących często na stołach naszych przodków. Atrakcją dla młodzieży było próbowanie Pamuły czy Kulaszki. Nie zabrakło też gołąbków, pierogów czy proziaków. Śmiało można powiedzieć, że projekt połączył pokolenia w naszej gminie. Mamy nadzieję, że rozbudził wśród młodych zainteresowanie dziedzictwem swojej małej ojczyzny a starszym mieszkańcom dał wiele satysfakcji z przypomnienia i kultywowania dawnych zwyczajów.