Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

“O Lubeński Dzwon”- X gala finałowa

Poeci amatorzy z całej Polski odwiedzili Lubenię  na finale jubileuszowego X Konkursu Poetyckiego „O lubeński dzwon”. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubeni w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Rzeszowie, Gminą Lubenia oraz GOK, w Lubeni ogłoszono wyniki konkursu, przypomniano sylwetkę jego patronki i wręczono zwycięzcy symboliczny dzwon. Na konkurs wpłynęło 38 zestawów wierszy, z których jury w składzie Jan Wolski, Adam Decowski oraz Aleksander Bielenda wybrało najlepsze prace. Najwyżej zostały ocenione trzy wiersze pt. „ Zagubiona wieś”, Kuźnia ojca” oraz „Nie spłoszyć, zagubionej ciszy” autorstwa Tadeusza Dejneckiego z Płocka, który odebrał z rąk wójta gminy Adama Skoczylasa Lubeński dzwon.
Na tegoroczną galę jubileuszową zdecydowano o wykonaniu statuetki, dzwonu u lokalnego wykonawcy, Mateusza Kotowicza. Przepiękne trofeum powstało z 1800-letniego czarnego dębu.Drugie miejsce trafiło do Renaty Giży za wiersz pt. „Smutny strach na wróble” zaś trzecie miejsce otrzymała Paulina Wojciechowska za wiersz pt. ”Wspominam czasem…”. W trakcie gali odbywającej się w Sali Gminnego Ośrodka Kultury autorzy nagrodzonych wierszy zaprezentowali je dla licznie przybyłej publiczności. O część artystyczną zadbały dzieci z ogniska muzycznego w Straszydlu. Zanim jednak wręczono nagrody, wspominano patronkę konkursu zmarłą w 2012 roku wybitną poetkę pochodzącą z Lubeni Stanisławę Kopiec laureatkę prestiżowych literackich nagród i wyróżnień.
Specjalnie na tegoroczna galę konkursową uczniowie ze szkół podstawowych w Lubeni, Siedliskach, Straszydlu i Sołonce przygotowali wystawę obrazów nawiązującą do jednego z tomików S. Kopiec pt. „Niebieska wieś”.

 Źródło:
   https://rzeszow.naszemiasto.pl/x-ogolnopolski-konkurs-poetycki-im-stanislawy-kopiec-o/ar/c13-9086291        
 

 

Skip to content