Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

Moc ziół w bibliotece

7.03.2023 mieszkańcy Straszydla i Sołonki mieli okazję uczestniczyć w ciekawych, interesujących warsztatach zielarskich poprowadzonych przez Joannę Sadowską – Wrzecionko. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem o czym świadczy liczna frekwencja. Miejscem spotkania była sala Domu Kultury w Straszydlu .

Joanna Sadowska-Wrzecionko, artystka, rzemieślnik, miłośniczka dzikich roślin, szefowa kuchni w “Dzikim Winie” i poszukiwaczka tajemnicy fotografii. Od 27 lat mieszka w miejscu niezwykłym, obdarzonym dobrą energią na Górach Iwelskich. Na początku opowiedziała nam o tym jak to zauroczona w młodości  bieszczadzkim krajobrazem  zaczęła się jej pasja ziołami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że różnorodne zioła, stosowane współcześnie jako przyprawy do potraw czy też jako rośliny lecznicze rosną w naszych ogrodach czy blisko nas na łąkach. Niektóre mają bardzo dużo witamin i dobroczynnie działają na ludzki organizm, więc można je zrywać  i przygotować z nich mikstury, pasty czy nalewki . Odkrywając smaki i właściwości lecznicze roślin o działaniu i zapachu niespotykanym, np. czosnek niedźwiedzi, mniszek lekarski, mięta, dziurawiec, lepiężnik czy kurdybanek mogliśmy pokosztować herbatki zaparzonej z ziół przywiezionych przez panią Joannę. Kolejnym smakołykiem , którym rozkoszowaliśmy się  był  własnoręcznie pieczony chlebek i pesto z dodatkiem czosnku niedźwiedziego.

Na zakończenie była możliwość zakupu herbatki ziołowej , octu jabłkowego czy pesto przyrządzonego przez zielarkę.

Bardzo dziękujemy pani Joannie Sadowskiej – Wrzecionko za przyjazd do nas i ciekawe informacje o cennych właściwościach ziół. Mamy nadzieje na dalsze spotkania, gdyż niedługo zawita wiosna i zainteresowani zaczniemy zbierać pożyteczne i lecznicze roślinki.

Skip to content