Konkurs “Ożywione okładki”

Kiedy pod koniec marca tego roku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ogłosiła konkurs dla Dyskusyjnych Klubów Książki p. h.  „Ożywione okładki -żywe historie” od razu rozpoczęliśmy przygotowania. Tematem konkursu było przedstawienie projektu okładki książki w formie fotografii z udziałem klubowiczów. Na naszych wiosennych spotkaniach najpierw zastanawialiśmy się jaką wybrać książkę. Wspólnie uznaliśmy, że zawęzimy nasze poszukiwania do tytułów dostępnych w księgozbiorze DKK i tak przypominaliśmy sobie prawie wszystkie nasze lektury od samego początku. Taka retrospekcja była miłym wspomnieniem i pewnym podsumowaniem ile to już książek wspólnie omawianych. Następnie trzeba było przedyskutować wizaż, rekwizyty, stroje i aranżacje wnętrza biblioteki. Celem konkursu było m.in. rozwijanie umiejętności pracy w grupie – w naszym przypadku udało się to w 100%. Wspólnie zadbaliśmy o każdy szczegół. Od początku lipca w bibliotece gromadziliśmy rekwizyty i przebrania. Udało się nawet pożyczyć królewskie stroje od naszych zaprzyjaźnionych dorosłych czytelników. Początkiem lipca pomimo wakacyjnych wyjazdów spotkaliśmy się na ostatni etap przygotowań. Cóż to było za wydarzenie! Czuliśmy się jak w teatrze. Nasza biblioteka zamieniła się w istną królewską komnatę a my ustawialiśmy się w kolejce po koci  makijaż, stroje i dodatki a wszystko pod czujnym okiem naszego scenografa, makijażystek i garderobiany J na co dzień pracujących w bibliotece. Konkurs był też okazją do wyobrażenia sobie pracy gwiazd przed obiektywem. Próbowaliśmy różnych ujęć, świateł, rekwizytów i powtarzaliśmy zdjęcia, tak aby jak najlepiej oddać zaangażowanie uczestników. Ich zadaniem była służba królowi np. podanie na tacy myszki do zjedzenia, nalanie mleka do kielicha, podanie kiełbasek, wachlowanie, czy czytanie. Inna grupa miała przedstawić intrygę przeciwko władcy stąd grupki i pokątne szeptanie.  Rola samego króla też nie była łatwa jak się na pierwszy rzut oka wydawało, bo trzeba było jak najlepiej udawać chimery (kaprysy) monarchy. W końcu padło oczekiwane mamy to! zdjęcie na konkurs zrobione! Wystarczyło już tylko wkomponować  je w projekt okładki. Prace należało dostarczyć do 4 sierpnia do WiMBP w Rzeszowie. Ogłoszenie wyników nastąpi we wrześniu, konkurencja jest ogromna bo w konkursie mogły uczestniczyć wszystkie kluby z całego woj. podkarpackiego a jest ich ponad 100! Ale sam udział był wspaniałym doświadczeniem.