Głośne czytanie

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Groszek z przyjaciółmi zaprosił ich do Bardzo Zielonego Lasu, krainy nauki i zabawy na zajęcia biblioteczne promujące ideę głośnego czytania. Po wysłuchaniu opowiadania Marii Szarf „List w granatowej kopercie” serii „Uczymy się czytać” dzieci dowiedziały  się czy warto uczyć się czytać i czy czytanie jest potrzebne. Głośne czytanie było  dobrą okazją do poznania nowych pozycji literackich oraz do wspólnego spędzenia czasu.Zachęcone dzieci miały możliwość pooglądania różnych serii książeczek do nauki czytania znajdujących się w bibliotece.