Niecodzienne czytanie…

Przedszkolaki miały okazję zobaczyć niecodzienną wyjątkową, obrazkową książkę Iwony Chmielewskiej ‘Kłopot”. W książce tej znajduje się mało tekstu i dużo obrazów. Zaprezentowane  przez bibliotekarza dawne żelazka na węgiel były początkiem do rozmowy na temat czy miejsce po przypaleniu żelazkiem może być kłopotem?

Prosta historia poprowadzona mistrzowską kreską, dzięki której zwykła plama na obrusie nabiera na każdej stronie nowych znaczeń. Dziewczynka prasuje haftowany obrus, cenną pamiątkę po babci. Zamyśla się i na białym płótnie powstaje ślad spalonego żelazka. To prawdziwy kłopot? Ale czy na pewno ? Autorka ma zamiast mądrych rad,  dla swoich czytelników lepsze i bardziej kreatywne rozwiązanie – grę z wyobraźnią, słowem i obrazem. Całą historię buduje tylko jeden kształt, powtarzający się na kilkunastu stronach, opatrzony celnym, lapidarnym tekstem. Rozmowa z dziećmi dotyczyła tematu popełnianych błędów i tego co nam się przydarza nawet gdy tego nie chcemy , że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Zadaniem dzieci było stworzenie własnego pomysłu postaci, przedmiotu czy kształtu na szablonie odrysowanej stopy żelazka.Powstały piękne prace.