Spotkanie DKK

Fascynujący, nieznany, egzotyczny… Kraj literatów i malarzy, kraj wyrafinowania i poezji – Chiny. Takie wyobrażenie o tym państwie miała bohaterka książki pt.„Pasażerka ciszy. Dziesięć lat w Chinach”, nad którą dyskutowałyśmy we wtorkowe popołudnie na spotkaniu DKK. W 1983 roku dwudziestoletnia Fabienne Verdier porzuca Francję i wyjeżdża do Chin, by studiować starą sztukę rysunku i kaligrafii. Rzeczywistość rewolucji kulturalnej, którą tam zastaje, drastycznie odbiega od jej wyobrażeń o wyrafinowanej kulturze Państwa Środka, ale skrywa też tajemnicę fascynującą młodą Europejkę. W młodej dziewczynie najbardziej zafascynowało nas jej zawzięcie oraz upór w dążeniu do celu mimo wielu przeciwności losu takich jak: głód, trudne warunki mieszkaniowe, choroba czy inwigilacja. Fabienne Verdier jednak dopięła swego i spełniła swoje marzenie – została słynną malarką. Dziś swoje dzieła wystawia na całym świecie. Są one abstrakcyjne, a tym, co nadaje im niepowtarzalności są widoczne wpływy zdobytych umiejętności i wiedzy, które nabywała przez kilka lat pod okiem samego mistrza kaligrafii. Panie należące do naszego Klubu DKK zrobiły nam bardzo miłą niespodziankę. Na początku spotkania złożyły nam życzenia z okazji niedawno obchodzonego święta – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, oraz podarowały pięknego kwiatka, który będzie upiększał wnętrze naszej biblioteki. Jest nam bardzo miłoi jeszcze raz serdecznie dziękujemy!